Sırplaşarak Zavallıya Dönen Bir Boşnak'ın Hikayesi.. » Boşnak HaberBoşnak Haber

9 Ağustos 2022 - 10:26

Sırplaşarak Zavallıya Dönen Bir Boşnak’ın Hikayesi..

Sırplaşarak Zavallıya Dönen Bir Boşnak’ın Hikayesi..
Son Güncelleme :

02 Şubat 2022 - 20:09

ZAVALLLI KUSTURİCA ?!
Boşnak olarak doğduğu Saraybosna’yı ancak üzerinden geçtiği uçaktan seyredebilen Sırplaşmış Kusturica !?
■Kusturica, Saraybosna olmadan var olamazdı. Saraybosna Kusturica’sız yaşıyor.
■Saraybosna olmadan ilham alamazdı, Saraybosna Kusturica olmadan ilham yaratıyor.
Boşnak iken Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan suikastçi aşırı milliyetçi Sırp Gavrilo Prensip’i insanlık düşmanı olarak görüyordu, Sırplaştıktan sonra onun heykelini gidip öpen Kusturica !?
Bir 1 kişi, açık hava ve anıt görseli olabilir
Boşnak olarak birlikte yaşadığı onbinlerce Boşnak’ın öldürülmesi, Boşnaklara soykırım dahil her türlü insanlık suçlarının işlenmesini gören, Sırplaştıktan sonra o suçları işleyenleri koruyan, öven ve kutsallaştıran ve de insanlığın gözleri önünde yapılan soykırımı reddedenlerle bitlikte olan Kusturica !?
Boşnaklıktan çıkıp Sırplaşmasında problem olmayan ama, Sırplaştıktan sonra faşistleşerek insanlıktan çıkmış olan zavallı Kusturica !?
Bir 9 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir
Ünlü Fransız aktör Gerard Depardıeu kusturica’nın film çekme teklifini kabul etmiş İtalyan aktris Monica Beluci’yi uyarırken İtalyan gazetesi La Republica’ya verdiği demeci ?!
“Emir Kusturica ne Çingene ne de Sırp, o sadece bir sahtekar ve bir yalancıdır.:
En büyük Fransız aktör ve günümüzün de en büyük aktörlerinden biri olan Gerard Depardieu, Venedik Film Festivali’nde “Samanyolunda” filminin galasının arifesinde yönetmen Emir Kusturica’yı eleştirmişti.
Saygın İtalyan “La Republic” için Deperrdier, “Kusturica sıradan bir sapık, bir çöpçatan, bir kurgu, bir yalancı” dedi ve sert sözlerle devam etti:
“Çingene olmak istiyor ama, Çingene değil, hali vakti yerinde bir anne babanın oğlu… Ayrıca Sırp olmak istiyor ama, Sırp da değil. O bir karakterin kabusu, onunla ilgili her şey sahte” dedi.
Depardieu, meslektaşı Monica Beluci’yi Kusturica konusunda uyardığını da söyledi: “Monica’ya onunla çalışmanın saçma olduğunu söyledim. Onu iyi tanıyorum, çok akıllı bir kadın, güzel, şehvetli, böyle bir adamla film çekmeyi nasıl kabul ettiğini anlayamıyorum.”
Röportajın sonunda ünlü oyuncu, “Kusturica’nın sentezi (yalından karmaşık olana, zorunludan olası ya, genelden özele düşünme biçimi ve bireşim şeklinde olmak) yok, aldatma ve yalandan başka hiçbir bir şeyi yok. Artık onun hakkında konuşmayalım …”
 
Nusret SANCAKLI’dan Alıntı..

YORUM YAP