Boşnaklardan Sırp Referandumuna Büyük Tepki !! » Boşnak HaberBoşnak Haber

28 Mayıs 2024 - 20:00

Boşnaklardan Sırp Referandumuna Büyük Tepki !!

Boşnaklardan Sırp Referandumuna Büyük Tepki !!
Son Güncelleme :

25 Eylül 2016 - 22:04

Bakir İzetbegovic, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde (RS), 9 Ocak’ın “Sırp Cumhuriyeti Günü” olarak kutlanması için yapılan referanduma ilişkin, “Geçmişte Sırpların bu tarz davranışlarının nasıl sonuçlandığını gördük. İpi koparana kadar çekmeye devam edecek ve sonunda sırtlarının üzerine düşecekler” dedi

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ve destekçilerinin “anayasaya aykırı” davranarak yasa dışı bir yola girdiklerini vurgulayarak, bu eylemin uluslararası toplumun taleplerine de aykırı olduğunu ifade etti.

Sırpların sınırları aşan inadıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren İzetbegovic, “Geçmişte Sırpların bu tarz davranışlarının nasıl sonuçlandığını gördük. Bu ilk defa yaptıkları bir inat değil. İpi koparana kadar çekmeye devam edecek ve sonunda sırtlarının üzerine düşecekler” dedi.

Referandumu düzenleyenlere yaptırım uygulanması konusunu da değerlendiren İzetbegovic, referandumun hem Dayton Barış Antlaşması’na hem de ülkenin anayasasına aykırı olduğunu, Dodik’in, kendisini ve destekçilerini yalnızlığa sürüklediğini kaydetti.

İzetbegovic, Sırp lider Dodik’in “Birilerini hapsetmek isteyenler, tüm referandumu hapsetsin” açıklamasına ilişkin de, “Tüm referandum hapsedilemez ancak halkı bu yöne sürükleyenler hapsedilebilir” ifadesini kullandı.

Uluslararası toplumun vereceği tepkiye de değinen Boşnak lider, “Uluslararası toplumun tepkisinin sürekli olacağını düşünüyorum. Saddam’ın, Kaddafi’nin ve Milosevic’in nasıl meydan okuduğunu gördük. ABD’ye, AB’ye, Venedik Sözleşmesi’ne, Yüksek Temsilciliğe, Barışı Uygulama Konseyi’ne karşı böyle davranıp bunun sonuçlarının olmaması imkansız. Bosna Hersek’in anayasal düzeni savunulacak. Uluslararası toplum da otoriteyi savunacak” şeklinde konuştu.

Oy verme işlemi sona erdi

Bu arada, “anayasaya aykırı” referandumda TSİ 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi saat 20.00 itibarıyla sona erdi.

Referandumu Düzenleme Komisyonundan yapılan açıklamada, saat 18.00 itibarıyla kayıtlı seçmenlerin yüzde 51,17’sinin oy kullandığı bildirildi. Resmi olmayan ilk sonuçların gece yarısına kadar açıklanması bekleniyor.

Referandumda vatandaşlara “9 Ocak’ın Sırp Cumhuriyeti Günü olarak kutlanmasını destekliyor musunuz?” sorusu yöneltildi..

 

Kaynak:  http://www.haber10.com/dunya/izetbegovic_ten_referandum_tepkisi-656173

bfda02b49ebd27640760ccae9937ab22_resized_22662-753494da1jpg_610x375

YORUM YAP