Boşnak Milli Sporcu Çift Uyuşturucu Baronu Çıktı! » Boşnak HaberBoşnak Haber

9 Ağustos 2022 - 08:01

Boşnak Milli Sporcu Çift Uyuşturucu Baronu Çıktı!

Boşnak Milli Sporcu Çift Uyuşturucu Baronu Çıktı!
Son Güncelleme :

23 Temmuz 2022 - 23:58

Piyasa değeri 500 milyon lirayı bulan kokain için açılan davada ilginç ayrıntılar yer aldı. 19 sanıklı davada, kickboks dünya şampiyonu da olan milli sporcu çift Erhan Deniz ile Nurhayat Deniz de yer aldı. 500 kilo kokaini Yunanistan açıklarında denize bıraktıran şebekenin yöntemi ise dikkat çekici.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma, İstanbul ve Çanakkale narkotik polisine yapılan ihbarlar sonrası başlatıldı. halktv.com.tr muhabirinin ulaştığı dava dosyası önemli detaylar içeriyor. Buna göre, kokain Güney Amerika’dan çıkan bir gemiye yüklendi. Gemiye yüklenen 500 kiloluk kokainin rotası Aydın, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale açıkları oldu. Kokain, çantalar halinde Yunanistan’ın Semadirek Adası’na 2 mil uzaklıkta suya bırakıldı.

‘Prenses Zeyna’ lakaplı Nurhayat Deniz tutuklandı, ‘Pitbull’ lakaplı eşi Erhan Deniz ise firarı.

Her çantada GPS cihazı vardı

Can yeleklerine tutturulan ağ içine özenle yerleştirilen kokain paketi dolu çantaların her birinde GPS cihazları bulunuyordu. Bu da şebekenin, uyuşturucuyu, uluslararası sularda elleri ile koymuş gibi bulmasına imkân sağladı. Tarih 18 Eylül 2021… İtirafçı olan uzak yol kaptanı Emre Bora Şaşmaz (39), firari sanıklar Hakan Ademoğlu ve Zaim Türkcan ile birlikte, denize bırakılan uyuşturucuyu almak için Edremit’te 140 bin dolara ‘Zeus’ adı verilen zodyak tipi bot satın aldı. Şaşmaz ve Ademoğlu gece 01.20 gibi Bozcaada limanından çıktı. İkilinin hedefi, denize bırakılan uyuşturucuyu almaktı. Birkaç saat içinde bot, denizin ortasında bulunan her biri 25 kiloluk 20 çantayı bota yüklendi.

Şebeke üyesi Geyikli’de oturuyor

Şebekenin planı, kokaini Çanakkale Geyikli’ye getirmekti. Geyikli’ye gelinmesinin nedeni ise tutuklu sanık Osman Albayrak’ın evinin burada olmasıydı. Ancak kaptan Şaşmaz, yakıtın yetmeyeceğini belirterek botu, Çanakkale Eceabat’ta bulunan Cennet Koyu’na yanaştırdı. Kokain dolu çantalar çalılıkların arasında gizlendi. Yanlarında bulunan bidonla bota yakıt takviyesi yapan ikili bir süre sonra ticari taksilerle bölgeden ayrıldı. Uyuşturucunun taşınmasından 5 gün sonra kaptan Emre Bora Şaşmaz, Çanakkale Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gitti. Şaşmaz, polise ayrıntılı bilgi verdi. Kaptan Şaşmaz 28 Eylül günü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

foto-3-semadirek-adasi.jpg

İkili, bir süre sonra Semadirek Adası açıklarında kokain dolu çantaları aldı.

Çalınan kokain için büyük kavga

Bu ifade ile birlikte şüphelilere yönelik teknik ve fiziki takip kararları çıkarıldı. Şebeke üyelerinin hemen her hareketi mercek altına alındı. Sevkiyattın yapılmasından kısa süre sonra 100 kiloluk kokainin çalındığı ortaya çıktı. Bu durum, şebeke üyeleri arasında büyük bir kavgaya yol açtı. 100 kiloluk kokainin çalınmasında iki kişiden şüphelenildi. Bu kişilerden biri Hakan Ademoğlu diğeri ise Emre Bora Şaşmaz oldu.

foto-4-harita.jpg

Gemi, GPS cihazı takılı çantaları denize bırakarak yoluna devam etti.

İşkence gördü rehin tutuldu

Ademoğlu şebeke üyelerince yakalandı. Bu kişi tutuklu sanık Yavuz Kaçanlar’a ait Kırklareli Pınarhisar’daki çiftliğe götürüldü. Ademoğlu burada, ‘Pitbull’ lakaplı Erhan Deniz’in talimatı ile işkenceye uğradı. Yürüyemez hale getirilen Ademoğlu durumunu, 22 Eylül akşamı telefonla ulaştığı Zaim Türkcan’a “Abi ben kan tükürüyorum; kan kusuyorum. Abi beni bu gece burada tutma” sözleri ile ifade etti. Türkcan ise “Evladım” diye hitap ettiği Ademoğlu’na orada kalmasını aksi halde, Erhan Deniz’in, ikisini birlikte kokainin çalınmasında sorumlu tutacağı konusunda uyardı.

foto-5-kaptan.jpg

Uzak yol kaptanı Emre Bora Şaşmaz, uyuşturucuyu getirdikten 5 gün sonra polise gitti.

Hainliğin sonu ölümdür

Çalınan uyuşturucudan sorumlu tutulan kaptan Şaşmaz ise, eşi F. Şaşmaz ile birlikte şebekeden ölüm tehditleri aldı. Erhan Deniz, ilk olarak Şaşmaz’a 26 Eylül günü saat 13.04’te mesaj gönderdi. Deniz mesajında “Selam ben Şampiyon. Görüşmemiz lazım üstat” dedi. Aramalarına ve mesajlarına yanıt alamayan Deniz bu kez Şaşmaz’a 26 Eylül’de “Seni her türlü alacağım. İş sende. Cezası ile vereceksin. Evini barkını da alacağım. Karını da alacağım senin. Zaim (Zaim Türkcan) ile iş birliği yaptın” diye yazdı. Deniz, dakikalar sonra bu kez F. Şaşmaz’a “Kocan ile bir iş yaptık. Bizden çaldı. Aldığı şeyi bugün iade etmez ise her şeyini alacak Sırplar. Bu akşama kadar vaktiniz var. Tüm düzeninizi bozarım. Hainliğin sonu ölümdür” diye mesaj attı. “Prenses Zeyna” lakaplı Nurhayat Deniz de, Hakan Ademoğlu’nu eşi ile tanıştıran Melih Çiçek’e benzer tehditlerde bulundu.

‘Pitbull’ Dubai’de, şoförü Bişkek’te

Yürütülen soruşturma sonrası geçen 22 Şubat’ta eş zamanlı baskınlar yapıldı. İddianamede “örgüt lideri” olmakla suçlanan Kamil Üsküplü’nün (58) yanı sıra Tuncay Öztürk (46), Bülent Karakaş (42), Nurhayat Deniz (43), Osman Albayrak (60), Fuat Günay (31), Cumali Elçiçek (51), İzzet Türkcan (52), Lebi Çelik (51) ve Yavuz Kaçanlar (34) tutuklandı. Davanın sanık listesinde yer alan isimlerden Erhan Deniz (37), Melih Çiçek (30), Zaim Türkcan (58), Osman Zorlu (57), Sinan Bilaloğlu (23), Samet Emre (32), Yasin Bay (30) ve Hakan Ademoğlu (30) ise yurtdışına kaçtı. Tespitlere göre dosyanın kritik ismi Erhan Deniz Dubai’de, şoförü konumundaki Melih Çiçek ise Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunuyor. Çiçek’in operasyondan 4 gün önce havalimanından çıkış yaptığı anlaşıldı. Deniz’in yurtdışına nasıl kaçtığı ise belirsiz.

whatsapp-image-2022-05-31-at-08-19-46-6.jpeg

Erhan Deniz, başında 2018’de kurduğu Pitbull Promotion ile uluslararası dövüş sporları organizasyonları düzenliyor.

‘Lider’in sabıkası kabarık

Sanıkların önemli bir bölümü verdikleri ifadelerde suçlamaları kabul etmedi. Kâmil Üsküplü hakimlik sorgusunda şunları söyledi, “Zaim (Türkcan), Erhan’dan (Deniz) alacağını olduğunu söyledi. Toplantıda kokain ile ilgili bir konu konuşulmadı. Sadece son toplantıda konuşuldu. Ben de ‘Allah işinizi rast getirsin’ dedim.”. “500 kiloluk kokain ile ilgim yok” diyen Üsküplü, emniyet ifadesinde ise özetle “1998’de 30 kilo eroinle İstanbul’da yakalandım. Tutuklu bulunduğum sırada sevkiyatını yaptığım 150-200 kilo eroin daha yakalandı. 30 yıl hapis cezası aldım. İspanya’da yakalanan 46 kilo eroin nedeni ile bu ülkede 4 yıl tutuklu kaldım” dedi. Üsküplü’nün adı 1990’lı yıllarda uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’ya ilişkin dosyada da geçmişti. Sanık Lebi Kılıç ise, uyuşturucudan haberinin olmadığını, saklamaları istenen eşya için “İngiliz altını” denildiğini söyledi.

.

566 bin dolarlık para transferi

Tutuklanan milli sporcu Nurhayat Deniz’in, eşi Erhan Deniz’e gönderdiği 565.900 dolarlık dekont da dava dosyasına girdi. Havalenin tarihi 10 Ocak 2022. ‘Prenses Zeyna’ lakaplı Deniz, söz konusu havale için “Eşim ile pırlanta işi yapıyoruz. O para da pırlanta işi için” yanıtı verdi. Bu arada Deniz çiftinin oturdukları Tepeören’deki villanın piyasa değerinin ise 20 milyon lira seviyesine olduğu anlaşıldı.

.

İkisi de dünya şampiyonu

500 kiloluk kokain davasının iki kritik ismi konumundaki Erhan Deniz ve Nurhayat Deniz milli sporcu. Dövüş sporları organizasyonu da yapan çiftin kurduğu web sitesine göre Erhan Deniz, boksta ilk Türkiye şampiyonluğunu lise son sınıfta kazandı. Kickboks ve Muaythai’de çok sayıda Türkiye ve dünya şampiyonluğu bulunan Deniz, Pitbull Promotion markası ile dövüş sporları organizasyonları yapıyor. Türkiye’nin ilk kadın kickboks dünya şampiyonu Nurhayat Deniz’in kickboks branşında dört kez Avrupa ve dünya şampiyonluğu bulunuyor. Tayland kraliçesinin özel daveti ile bu ülkeye giden Nurhayat Deniz beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapıyordu.

Kaynak: halktv.com.tr

YORUM YAP