www.vurgec.com Tayt modelleri" Ayakkabı fiyatları Kalem etek Abiye elbise

casino siteleri slot siteleri
Boşnak Dernekleri Neden Burs Vermezler ki... » Boşnak Haber

Boşnak Dernekleri Neden Burs Vermezler ki... » Boşnak HaberBoşnak Haber

26 Eylül 2022 - 05:32

Boşnak Dernekleri Neden Burs Vermezler ki…

Boşnak Dernekleri Neden Burs Vermezler ki…
Son Güncelleme :

14 Aralık 2014 - 19:08

Dernekler Neden Burs Vermezler ?

Sercan Ujkanović

 

Sercan Ujkanović , derneklerden cevap bekliyor !!

Türkiye’de üniversite okumaya her sene büyük bir artışla gelen yabancı öğrenciler arasında boşnak öğrenciler yer almaktadır. Özellikle boşnak öğrenciler Türkiye’ye yelken açarken bir kaç akrabasının yanına geliyor. İstanbul dışında okuyanlar ise boşnak arkadaş arayıp buluyor. Zorlu sürecin başlangıcı böyle oluyor.

Sonrasında maddi tutarsızlıklar büyük bir şok yaratıyor. Çünkü Bosna, Sırbistan, Makedonya ve diğer balkan ülkelerinin Türkiye’ye göre ekonomik farklılıkları dudak uçuklatıyor. Bu noktada burs arayan öğrencilerden şanslı olanları şahıslardan burs bulurken bunlar bazen geçici olabiliyor ancak kesin olan pek umduklarını bulamıyorlar.

Bu noktada derneklere başvuranlar da oluyor ancak derneklerde burs sağlamıyor. Peki dernekler veya hep söylenen “derneklerimiz” ne için varlar ? Derneklerin bir kısmı kahvehane bir kaçıda devlet bazında sosyal statü kazanmış dernekler… ancak kahvehane derneklerimizin köşelerinde kumar oynanırken statü kazanmış derneklerimizde ancak dergiler tanıtılıyor. Bosna’dan gelen siyasetçiler, şarkıcılar, yazarlar ağırlanıyor. Tabi kahveler içiliyor. Bu dernekler genelde içerisinde siyaset dönen, içerisinde tonlarca kitabın olduğu sözde kamu adına çalışan yerler. Bosna’daki savaşı konuşup “insanlarımız” “kardeşlerimiz” öldü gibi sahiplenici kelimeler kullanırken günümüz şartlarına pek ayakta uyduramıyorlar. Geçmişimizi elbette unutmamalıyız. Ancak geleceği, günümüzün şartlarını da görmeli ve rolümüzü ona göre yaratmalıyız.

Bugün eğer Türkiye’de okuyan öğrencilere en ufak burs sağlanamıyorsa bu büyük bir ayıptır. Bosna’da sel felaketi yaşandığında mı sadece yardım kampanyaları düzenlenecek ? Peki neden belirli bir meblağ olabilecek ani yardım, burs gibi envari çeşit felakete karşı hazır tutulmuyor ? Aida Hadzialic İsveç’in yeni Eğitim Bakanı olurken nasılda göğüsümüz kabarıyor değil mi ? Allaha şükür ki bu şartlar altında Türkiye’de eğitim almayı denememiş. 2013 yılı eğitim döneminde yanılmıyorsam Türkiye’de 118 boşnak öğrenci çeşitli illerimizde eğitim almakta idi. Her sene artan bu rakama karşı derneklerimizin gerekli çalışmaları ve kampanyaları başlatmalarını, yönetmelerini dilerim. Aksi taktirde tek konuşabileceğimiz bosna savaşı olarak kalır.

Sercan Ujkanović

Kaynak: muhacirinsesi.com

YORUM YAP