Boşnak böreğinin sırrı sac tepside ve közün içinde pişmesi » Boşnak HaberBoşnak Haber

20 Temmuz 2024 - 21:02

Boşnak böreğinin sırrı sac tepside ve közün içinde pişmesi

Boşnak böreğinin sırrı sac tepside ve közün içinde pişmesi
Son Güncelleme :

29 Eylül 2015 - 18:56

Bosna-Hersek’te ‘pita’ olarak adlandırılan börek, Boşnakların olduğu gibi turistlerin de gözde yiyecekleri arasında. Başçarşı’daki ünlü börekçi dükkanlarında satışa sunulan böreği özel kılan şey ise pişirilme şekli.

Pita yapmak için ilk önce hamurlar açılıyor ve oldukça ince şekilde yufka haline getiriliyor. Sonra içine kıyma, kuşbaşı, ıspanak, peynir, patates veya kabak konuyor. Yufka içine yerleştirilen malzemelerden sonra yufka yaprak sarmadan daha kalın olacak şekilde sarılıyor.

Farklı iç malzemesi ile hazırlanan börekler tepsilere konulduktan sonra ocağa getiriliyor. Börek tepsisinin hem altı hem de üzeri sacla kapatılıyor ve bu geniş sacların üzeri korlarla kaplanıyor. Bu şekilde hem alttan hemde üstten sıcaklık alan böreğin her tarafı eşit miktarda pişiyor.

Börekçi dükkanını işleten Fata Avaz, “Burada ünlü Boşnak Böreğini geleneksel yollarla bu saclarla hazırlıyoruz. Bu çok kullanılan bir yöntem değil ve bu şekilde hazırlaması oldukça zor.” diyor.

Ülkeye gelen turistlerin de oldukça ilgisini çeken ‘işpot saça” yani sac altı böreğini yiyen, lezzetini bir daha unutamıyor. Böreği çok beğendiğini ifade eden bir Türk turist, “Boşnak böreğinin çok güzel olduğunu duymuştum. İkinci kere yemeğe geldim, çok lezzetli.” şeklinde konuşuyor.

BAYRAMIN DA VAZGEÇİLMEZLERİNDEN

Boşnak böreği sadece dükkanlarda satışa sunulmuyor; Boşnak aileler de misafirlerine börek ikram ediyor. Eşi Bosna Savaşı’nda şehit olan Suhreta Çavuşeviç de bayramda baklava ve soğan dolmanın yanında börek yapmayı da ihmal etmedi. Kurban kesmenin şükrünü iki rekat namaz kılarak eda eden Suhreta Hanım, şehit eşi için dua ederken, kendisini ziyarete gelen torunlarıyla teselli buldu.

 

KAYNAK: CİHAN http://www.cihan.com.tr/tr/ozel-bosnak-boreginin-sirri-sac-tepside-ve-kozun-icinde-pismesi-1897433.htm

YORUM YAP