www.vurgec.com Tayt modelleri" Ayakkabı fiyatları Kalem etek Abiye elbise

casino siteleri slot siteleri
Akerdeonu Oyuncak Olarak Çalan Usta İsim İle Röportaj... » Boşnak Haber

Akerdeonu Oyuncak Olarak Çalan Usta İsim İle Röportaj... » Boşnak HaberBoşnak Haber

24 Eylül 2022 - 18:17

Akerdeonu Oyuncak Olarak Çalan Usta İsim İle Röportaj…

Akerdeonu Oyuncak Olarak Çalan Usta İsim  İle Röportaj…
Son Güncelleme :

25 Ağustos 2016 - 20:35

 

Murat TUTİÇ Kimdir ? Kendinizi tanıtır mısınız ?

1972 İzmir doğumluyum..1976 yılından beri Yeşilbağlar’da ikamet etmekteyim

Aileniz ne zaman göçmüş Türkiye’ye ? Sülaleniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Dedem 1912 yılında önce Şam’a göçüyor..Malum o dönemde de Sancak Bölgesi’nden Ucuz giyim siteleri kapıda ödeme göçler var. Ordan Siirt’e geçiyorlar..Orayı beğenmeyince de Konya’ya göçüyorlar.. Zamanla Konya’yı da beğenmeyecek ve İzmir’e göç edecekler..Tutiçler’in tamamı İzmir’de sayılır.Bir kısmı İstanbul’dadır.Bizim sülale Arnavut kökenlidir.Sülale ismi Tuta’dan gelir..Kardeşlerden birinin ismi bu..

14021552_10207955555190912_4174342966966820128_n

Akerdeon çalma merakı ne zaman başladı ?

1977 yılında 5 yaşındayken başladı.Akrabam ve komşum olan İsa Şenel Lekoviç’in cumbuzunda rahmetli Hazir amca çalıyordu..O cumbuzda akerdeona bakıyormuşum sürekli.O arada Hazir amca babamı çağırıyor ve bu çocuğun merakı ve yeteneği var.Bunu akerdeon için yetiştir diyor..
Hamdo isimli akrabamdan ilk akerdeonumu aldım.İkinci akerdeonumu diğer Hamdi amcadan aldım.
Akerdeonu ilk kez halka açık olarak Kenan ve Kemal ikizkardeşlerin cumbusunda çaldım.

Profesyonel anlamada ilk kez ne zaman çalmaya başladınız?

1989 yılında başladım taa ki 2014 tarihine kadar profesyonel olarak çaldım..Son sahnemi Pendik Kurtoğlu tesislerinde aldım.Akerdeonu bana Avdija abi,rahmetli Hajri amca ve rahmetli Hajro Deniz öğretti..

Akerdeon çalmak çok zor gibi duruyor..Çalmayı nasıl öğrendiniz?
Avdi abinin notaları göstermesi ve yine Hajri amcanın yardımları ile oldu..Bunun yanında Yugoslavya’dan gelen akrabamın ,akerdeonun diğer kısmının çalınmasını göstermesi de tamamladı.

Yeşilbağlar halkı sizi tanır mı ?

Yeşilbağlar ,Sapanbağlar ve bu civar beni profesyonel çalgıcı olduğumdan dolayı tanır.1999 yılından itibaren de Pendik tanır.1999’dan önce Pendik’te olmadığım için beni tanımazlar.O tarihlerde karşıdaydım..Beni o yüzden ordakiler de bilir.99 tarihinde radikal bir karar alarak Pendike taşındım..Pendik’te çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra şu an başka bir firmada çalışma hayatıma devam ediyorum.
Emekliliğime az kaldı.. Allah nasip ederse 2019 seçimlerine muhtar adaylığımı Siyah çizme koymayı düşünüyorum.Muhtar olduğumda ilk hedefim yaşlıalra hizmet etmek olacaktır.Çocuklar için de derneğimiz ve kaymakamlık desteğiyle kültür hizmet sunmayı düşünüyorum.Bir de şu var..Hakikaten mahallemiz Yeşilbağlar gelişmişlik yönüyle Pendik’in en zayıf mahallesi.Mesela bir fatura ödeme merkezi bile yok..Yaşlılarımız Pendik veya Topselvi’ye gidip ödeme yapmaktadır.Muhtar olursam bu alanda da yardımcı olacağım ve 7/24 hizmet edeceğim.

Boşnak Kültürünün korunması ve yaşatılması hakkında düşünceleriniz nelerdir ?
Boşnak kültürünün son temsilcileriyiz diyebilirim..Bizim kuşak olarak..Bugün gerek işlerimizden gerekse ortamdan dolayı dilimizi öğrenemiyoruz..bu bir örnek yani..Bu açıdan derneğimizde ücretsiz Boşnakça kursunun olmasının olumlu olduğunu düşünüyorum..Nesil olarak ,Boşnak kültürümüzü el ele verip derneğimizle bir olup ilerletmemiz lazım.Eğer böyle olmazsa dil ve kültürümüz 10 yıl sürmeden kalmayacak

Akerdeon çalmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?
Ellerinden geldiği kadar derneğimizin akerdeon kursuna katılsınlar.Barlara,kahvelere ve cafelere vb gideceklerine boş yere vakit öldüreceklerine zamanlarını buralarda geçirsinler..Akerdeon çalmak hakikaten kolay değil..Ama başarılı olunduğunda çok güzel bir OYUNCAKTIR..

Eklemek İstedikleriniz…
Hangi dünya görüşü olursa olsun parti vb hiç önemli değil,bunları göz önünde bulundurmadan bir araya gelmek lazım.Yargısız ve delilsiz infazlar yapılmamalıdır.Kulaktan dolma bilgilere itibar etmemek lazım..
Facebook ve internet içinde en etkili marka Boşnak Medya ve sahibi Şevket KOÇ’tur.Bütün tarih,kültür,haber vb Boşnaklara dair ne varsa herşeyi paylaşarak biz Boşnakları bilgilendirmektedir.Açıkçası bana Şevket Koç’u farklı tanıtmışlardı..Ancak ben kim olursa olsun denilenlere kulak asmam ..Kendi mantaliteme bakarak değerlendiririm..Şevket Kuçeviç ve Boşnak Medya tavrıyla,düşünceleriyle,çalışmalarıyla anlatılanlardan çok farklı..Düşüncelerim,hislerim ve bakışlarım Şevket Kuçeviç’e uyduğu için Zarif gece elbisesi onunla facebookta yaklaşık 5 yıldır arkadaşım..Yüz yüze tanışmamız da 1 yıldan fazla oldu ve gerçekten takdir edilecek biri..

Teşekkür ederim…

Tutic’in Minik konserini izlemek için : https://youtu.be/t1e8UvETOPQ

 

YORUM YAP